Všechno, co jste kdy chtěli vědět o médiích a báli jste se zeptat!

Jak vypadají mediální stereotypy? Která reklama je závadná? A co je to vlastně to médium?  To všechno a spoustu dalších věcí se dozvíte, když si s námi zahrajete MedVěda. A k tomu si ještě užijete spoustu zábavy. MedVěd je výuková aplikaci se třemi soutěžními otázkami v audiovizuální formě ke každé z devíti základních oblastí mediální výchovy (Co jsou a jak fungují média, Bezpečný internet, Mediální technologie, Mediální obsahy, Média a reklama, Média a zábava, Mediální sdělení, Práce v médiích, Školní média). Aplikaci, která vznikla v rámci projektu Média do škol na Domě dětí a mládeže Vratimov,  lze využít při výuce na druhém stupni ZŠ a středních školách ve funkci opakovací, procvičovací, testovací, ale i jako warm up nebo při výuce nového učiva či průřezového tématu. 

Autoři aplikace:

Vývojář: Tomáš Stopka

Grafik: Filip Eliáš

Autoři obsahu: Petr Macura, Mgr. Michaela Bělohlavá

 

Aplikaci můžete stahovat zde.

Metodiky a příklady dobré praxe projektu Média do škol

Své znalosti práce s dětmi, audiovizuální technikou a tablety jsme shrnuli do několika příruček a sborníků příkladů dobré praxe, a ty nabízíme volně ke stažení. Jedná se o příručku:

Jak se dělají multimediální dětské redakce, která obsahuje i pracovní listy a metodické pokyny. K ní si můžete stáhnout sborník příkladů dobré praxe Multimediálnín redakce.

V další příručce Tablety do tříd, najdete banku výukových aplikací dostupných zdarma, rozbory hodin s využitím tabletů i metodické tipy k využití aplikací k procvičování učiva.

Příklady využití geocachingu, tabletů a audiovizuální techniky při interpretaci místního dědictví najdete ve sborníku příkladů dobré praxe U nás.

Doufáme, že se vám bude s těmito materiály dobře pracovat.

GEODĚJ aneb známe se?

Aplikace, která se vám právě dostává do ruky (nebo lépe řečeno do tabletu) vznikala dlouho – jak už to tak u pilotních záležitostí bývá. Neboť místním dědictvím (téma aplikace), pořádáním soutěží (typ aplikace) i audiovizuální tvorbou (forma soutěžních otázek) a jejich kombinací se zabýváme v Centru dětské komunikace a dětské televizní redakci TV Pantuška při Domě dětí a mládeže Vratimov už řadu let; programování aplikací je ale i pro nás naprostá novinka.

Geoděj je opravdu dílem týmovým. Název vymyslela vedoucí Dětské multimediální redakce Sedliště Vlaďka Hurajová, na obsahu pracovali kameraman a režisér Petr Macura a scénáristka Michaela Bělohlavá, na natáčení se podílely děti ze všech partnerských obcí. Ale hlavně - aplikace by vůbec neměla šanci vzniknout bez mladých „kádrů“ – vývojáře Tomáše Stopky, asistenta vývojáře Adama Dittricha a grafika Filipa Eliáše.

Jejím cílem je ukázat, jak si můžeme s tématem místního dědictví pohrát – a jak jej můžeme pomocí tabletu rozvinout hravou formou v pomocníka při výuce nebo vzdělávací hře. Při tvorbě obsahu jsme se soustředili na obce partnerů projektu Média do škol a ponechali jsme si prostor k dalšímu rozvoji. Dokážeme přidávat další otázky i obce.

 

Pokud se vám aplikace bude líbit, míč je na vaší straně. Zavolejte nebo napište a můžeme společně vytvořit podobnou aplikaci i pro vás.

Aplikaci můžete stahovat zde.

     

Poslední workshop Multimediálních dětských redakcí na domečku

Poslední říjnový den jsme se naposledy sešli v Domě dětí a mládeže a prošli si společně poslední audiovizuální tvorby – postprodukcí neboli střihem. Petr Macura provedl během několika hodin více i méně zkušené střihače všemi základními fázemi střihu – do importu natočených materiálů, práci se zvukem i obrazem až po závěrečné titulky a rendering. Poslední setkání mladých redaktorů a kameramanů na domečku ale není naštěstí naším úplně posledním společným setkáním. To proběhne až koncem za dva týdny při přípravě závěrečné konference projektu Média do škol. Už se na víkend plný práce i zábavy moc těšíme!

Natáčení v terénu - Afrika objektivem (ne)profíků

V pátek 4.4.2014 ve čtyři hodiny odpoledne si naši redaktoři z Vítkova, Frenštátu, Hukvald, Sedlišť i Řepišť vyzkoušeli práci v terénu! Na výstavě spřátelené TV Pantuška z DDM Vratimov v Dolních Vítkovicích bojovali s technikou, natáčeli rozhovory i ankety, prostě dělali vše tak, jako jejich profi protějšky z velkých médií. Už se těšíme na výsledek - zpracování natočených materiálů je totiž jejich dalším domácím úkolem.

Afrika objektivem (ne)profíků

Jak se dělá anketa

 

Když chcete natočit anketu, nesmíte se stydět oslovit úplně cizího člověka – ale zdvořile!  To jsme si vyzkoušeli – zatím v přátelském prostředí Domu dětí a mládeže Vratimov v pátek 24.1. na prvním letošním workshopu pro spřátelené multimediální redakce. Anketní otázky byly různé, respondenti vstřícní a lektorka – dlouholetá redaktorka ČT Ostrava Dagmar Famfulíková – přísná ale přátelská. A výsledek si můžete poslechnout na našem Facebooku nebo na Youtube.

Uuuuf …

Poslední dva letošní workshopy pro naše spřátelené multimediální redakce  – tentokrát zaměřené na práci moderátora, audio reportáž a rozhlasovou zprávu – máme za sebou. Do sbírky Desater.....čtěte zde


 

Na realizaci projektu Média do škol, r.č. CZ.1.07I1.1.24I02.0144, se podílejí nefinanční

 

partneři CVČ Astra ve Frenštátě pod Radhoštěm, SVČ Vítkov, ZŠ a MŠ Leoše Janáčka na 

 

Hukvaldech, ZŠ a MŠ v Řepištích a ZŠ v Sedlištích.

 

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České 

 

republiky.

 

Tento projekt byl vytvořen v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost.